Granat moździerzowy 80 mm wz. 34 - 8 cm Wurfgranate 34!

Na tapetę dzisiejszego artykułu nominowaliśmy skład granatów moździeżowych.

 

W trakcie prowadzonych prac saperskich natrafiliśmy na skład grantów moździerzowych (12szt.) uzbrojonych w zapalniki uderzeniowe Wgr.Z T.

Granat odłamkowo-burzący 8 cm Wurfgranate 34 stanowił amunicję do podstawowego moździerza niemieckiej piechoty – 8 cm Gr.W. 34. Opracowany w 1932 roku w niemieckich zakładach Rheinmetall-Borsig AG w Düsseldorfie, 8cm Granatwerfer 34, ze względu na niski koszt produkcji i dość dużą skuteczność produkowany był masowo przez całą II WŚ.

Granat wypełniony w 530gr TNT (w późniejszym okresie wojny Amatol) uzupełniano dodatkowymi ładunkami miotającymi w postaci krążków prochowych o wadze 9g, które montowano na “ogonie” między korpusem a brzechwami. Czas lotu pocisku na najmniejszą odległość wynosił 15,1 sekundy, natomiast na maksymalną odległość 23,2 sekundy.

W granatach stosowano głowicowy zapalnik uderzeniowy Wgr.Z. 34,  Wgr.Z. 38, Wgr.Z. 38St, Wgr.Z. 38C,  Wgr.Z. T.  Za stabilizację lotu pocisku odpowiadało 12 brzechw statecznika. W sumie do końca wojny wyprodukowano około 74 milionów pocisków tego typu.

Korpus granatu wykonano ze stali. Długość całkowita 332mm, średnica 81mm, masa 3,5kg.

PAMIĘTAJ! Niewybuchy, niewypały, amunicja i inne przedmioty zawierające materiał wybuchowy stanowią śmiertelne zagrożenie. Zawsze powiadom służby ratownicze o fakcie ich odnalezienia. Zabezpiecz miejsce – nie dotykaj znaleziska.